MEDYA

EKU FREN, Otomotivdeki Başarısını Demiryolu Sektörüne de Taşıyacak

Card image cap

Doğukan Dudaroğlu, ticari araç sektöründe yakaladıkları başarıyı demiryolları sektöründe de gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ve bu yönde yeni dökümhane yatırımı yaptıklarını söyledi.

TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi’nde 35.000 metrekaresi kapalı olmak üzere 50.000 metrekare alan üzerinde yıllık 150.000 ton döküm kapasitesi ile yurtiçi ve yurtdışı OEM, OES ve yenileme pazarı için fren kampanası ve fren diski üreten EKU, Türkiye’nin en büyük 500, otomotiv sektörünün de en büyük 50 ihracatçısından biri konumunda. EKU Fren ve Döküm Sanayi Genel Müdürü Doğukan Dudaroğlu, ticari araç sektöründe yakaladıkları başarıyı demiryolları sektöründe de gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ve bu yönde yeni dökümhane yatırımı yaptıklarını söyledi.

SUBCONTURKEY: Doğukan Dudaroğlu'nu kısaca tanıyabilir miyiz?

Doğukan Dudaroğlu: 2003 yılında Koc Lisesi’nden mezun olduktan sonra, üniversite eğitimimi İngiltere’de Reading Üniversitesi Ekonomi dalında 2007 yılında tamamladım. Askerlik görevimden sonra 2009 yılında kariyerime yatırım bankacılığı alanında şirket evlilikleri & birleşmeler ve özel sermaye fonları tarafında devam ettim. 3. jenerasyonu temsilen katıldığım aile şirketimiz EKU Fren ve Döküm Sanayi’de de 6 yıldır Genel Müdür olarak görev yapıyorum.

SUBCONTURKEY: Eku Fren’in kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Doğukan Dudaroğlu: EKU, geniş fren grubu ürün yelpazesi ile tüm dünyada otomotiv ağır ticari sektörünün ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 60 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmelerden yararlanarak, çevreye duyarlı ve yüksek kalite standartlarına uygun fren kampanası ve fren diski üretimi yapmaktadır. EKU, Çayırova-TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi’nde 35.000 metrekaresi kapalı olmak üzere 50.000 metrekare alan üzerinde yıllık 150.000 ton döküm kapasitesi ile yurtiçi ve yurtdışı OEM, OES ve yenileme pazarı için fren kampanası ve fren diski üreten bir otomotiv firmasıdır. Firmamız bünyesinde 500 çalışan bulunmaktadır. EKU Türkiye’nin en büyük 500, otomotiv sektörünün de en büyük 50 ihracatçısından biridir.

Dünyada Çevre Ödülü Alan İlk Dökümhane: EKU FREN

SUBCONTURKEY: Eku Fren’in ürettiği ürünler bazında sektöründeki global konumunu değerlendirir misiniz? Üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Doğukan Dudaroğlu: Dünyada çevre ödülü alan ilk dökümhane olma özelliğini taşıyoruz. Türkiye’den Avrupa ve Amerika’ya fren kampanası ve fren diski ihraç eden ilk yerli üretici olan EKU, güvenli fren kampanaları ve fren diskleri üretiminde bir dünya devi olmuştur. Yıllık 1.500.000 adet üretim kapasitemiz var ve 7 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye ihracatımız bulunmaktadır.

SUBCONTURKEY: Bu üretimlerinizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz? İhracat pazarlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Doğukan Dudaroğlu: EKU, üretiminin %90’ını ihraç etmektedir. En büyük pazarlarımız Kuzey Amerika, Doğu ve Batı Avrupa’dır.

Yeni Dökümhane Yatırımımız ile Birlikte Demiryolu Sektöründe de Aktif Rol Alacağız

SUBCONTURKEY: Demiryolu sektörüne de üretim yapıyorsunuz. Demiryolu sektörüne yönelik üretimleriniz için yeni yatırım planlarınız var mı? Demiryolu sektöründeki hedefleriniz nelerdir?

Doğukan Dudaroğlu: Geçmiş yıllarda Fransa, Almanya ve Hindistan’a Tren Diski ihracatımız oldu. Otomotiv ticari araç grubundaki taleplerin üretim kapasitemizi doldurması nedeniyle üretimimizi ticari araç grubuna yöneltmek durumunda kaldık. Demiryolları sektöründe büyümek stratejik hedefimizdir. Yeni dökümhane yatırımımızla birlikte bu sektörde aktif rol alacağız. Vermiküler döküm tecrübemizin olmasının avantajını kullanarak ticari araç sektöründe yakaladığımız başarıyı demiryolları sektöründe de gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz.

2025 Yılında Kapasitemiz %200 Artacak

SUBCONTURKEY: Yurtiçinde veya yurtdışında yeni fabrika yatırımı planlarınız var mı? Kısa ve orta ölçekli firma hedefleriniz nelerdir?

Doğukan Dudaroğlu: 2024 yılında montajı başlanacak yeni yatırımımız ile 2025 yılında kapasitemizi %200 artırmış olacağız. Orta ve uzun vadede ise fren sistemi üreticisi olmayı hedeflemekteyiz.

SUBCONTURKEY: EKU'nun dijitalleşme konusundaki yatırımlarından da bahseder misiniz?

Doğukan Dudaroğlu: EKU, dijital olgunluk analizi yaparak 5 yıllık dijital dönüşüm yol haritasını oluşturdu. Üretim izleme sistemi ve dijital ikiz uygulamaları ile üretim sahasını dijital ortamda izlemeyi hedefliyoruz.

Nesnelerin endüstriyel interneti (IIoT), Üretim yönetim sistemi (MES) ve Kurumsal kaynak planlamasının (ERP) aynı digital platformda entegre edilmeleriyle "Akıllı Fabrika" olmayı hedefliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş!

Bunları da beğenebilirsiniz

Card image cap
MEDYA

2021 Yılında Rakamlarla EKU!

İşte EKU olarak rakamlarla geride bıraktığımız 2021 yılımız.

Ayrıntılı Bilgi
Card image cap
FUAR

Automechanika Dubai Fuarındaydık.

14-16 Aralık 2021 tarihleri arasında otomotiv sektörünün Orta Doğu bölgesinde en önemli fuarlarından biri olan Automechanika Dubai'de EKU olarak yer aldık.

Ayrıntılı Bilgi